Piknik rodzinny z dużą frekwencją

Pierwsza łódzka impreza w ramach  „Biblioteka dla każdego” już za nami! W pikniku rodzinnym udział wzięło ponad 300 osób!

W ostatni czerwcowy weekend spotkaliśmy mieszkańcami Łodzi w Bibliotece Kostka na rodzinnym pikniku. Byli wśród nich czytelnicy biblioteki jak i osoby, które po raz pierwszy odwiedziły naszą bibliotekę. – Nie korzystałem do tej pory z biblioteki, ale dowiedziałem się o pikniku i fajnych zajęciach dla dzieci, więc przyjechałem z wnuczkiem – mówił Pan Jan. – Z chęcią założę kartę biblioteczną, żeby móc coś dziś przy okazji wypożyczyć.

Uczestnicy mogli zagrać w gry plenerowe takie jak mega warcaby czy ogromna jenga i poskakać na trampolinie.  Dla głodnych wiedzy przygotowano quizy, a dla aktywnych różne animacje ruchowe. Były też ekologiczne warsztaty – uczestnicy użyli starych słoików i butelek by metodą decoupage’u odmienić je w piękne doniczki, po czym zasadzili w nich sadzonki roślin.  Na spragnionych czekał poczęstunek oraz napoje. Wieczorem – czytelnicy wzięli udział w spotkaniu autorskim z Adrianem Bednarkiem, autorem docenionej przez czytelników serii thrillerów o Kubie Sobańskim, prawniku i seryjnym mordercy z Krakowa, trylogii o Oskarze Blajerze a także kilku jednotomowych powieści.

Kolejne duże wydarzenie organizowane w ramach projektu Projekt “Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen – różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury – modelowe rozwiązania polskie i norweskie” już we wrześniu.

W ramach projektu i zwiększania integracji migrantów z mieszkańcami Łodzi rozpoczynamy cykl nauki języka polskiego dla cudzoziemców. Grupy będą niewielkie – do 12 osób, a zajęcia zupełnie bezpłatne dla uczestników. Uruchomimy także cotygodniowe spotkania ze specjalistami, którzy udzielą porad z zakresu prawa czy administracji. Aby migranci lepiej poznali miasto zaplanowaliśmy także spacery z przewodnikiem.

–  Zgodnie z ideą projektu chcemy tworzyć biblioteki otwarte dla każdego, wolne od uprzedzeń, stereotypów i dyskryminacji – mówi Joanna Strzelec z Biblioteki Miejskiej w Łodzi. – Chcemy, żeby każdy mógł się u nas czuć wyśmienicie i bezpiecznie. Zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach.

Projekt “Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen – różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury – modelowe rozwiązania polskie i norweskie” realizowany jest w ramach Działania 2 Programu Kultura finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.