Ruszyły zajęcia języka polskiego dla obcokrajowców, organizowane przez Bibliotekę Miejską w Łodzi.

W ubiegłym tygodniu odbyło się pierwsze spotkanie z językiem polskim dla cudzoziemców w ramach projektu „Biblioteka dla każdego”. O godz. 15:00 w Bibliotece Gdańskiej w Łodzi zebrała się czternastoosobowa grupa Białorusinów i Białorusinek, będących pod opieką Fundacji „Białorusini w Łódzkim”.

– Bardzo się cieszę z możliwości udziału w bezpłatnych zajęciach – mówi po białorusku jedna z uczestniczek. – Ze znajomością podstaw języka w obcym dla mnie kraju łatwiej mi będzie robić zakupy w sklepie czy udać się do lekarza po poradę zdrowotną.

Projekt zakłada 3-miesięczne cotygodniowe godzinne zajęcia języka polskiego od podstaw. Prowadzone są one przez lektorów z Łódzkiej Szkoły Języka Polskiego dla Cudzoziemców Polonus, którzy zwracają szczególną uwagę na to, żeby zajęcia miały wymiar bardzo praktyczny – ułatwiały migrantom codzienną komunikację w obcym językowo dla nich kraju.

W najbliższym czasie naukę rozpocznie kolejna grupa uchodźców, a docelowo przygodę z językiem polskim mają przeżyć cztery grupy migrantów.

Równolegle ruszają też spotkania doradcze dla migrantów, organizowane w ramach projektu Projekt “Biblioteka dla każdego”. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen – różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury – modelowe rozwiązania polskie i norweskie”.