Literacki spacer o zmroku – Literary walk by night

3 listopada 2022 | 17:00 - 18:00

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym literackim spacerze ulicami pięknego, jesiennego Krakowa.

3 listopada 2022, godz. 17.00 rozpoczniemy spacer sprzed budynku głównego Biblioteki przy ul. Rajskiej 1

Oprowadzanie odbędzie się w języku angielskim. Obowiązują zapisy przez formularz dostępny tutaj.

———————————————————————————————————————————————————————–

Kraków is a city with amazing history, beautiful architecture and unique atmosphere. Long walks in Planty Garden in spring, when it smells like lilacs, black coffee in a smoky, dark cafe, theaters with long traditions. In Kraków inspirations are in the air. No wonder that along the centuries it was a place chosen by the greatest writers and poets.

Do you still need proof that the local microclimate is very favorable to the artists? Between 1993 and 2004 it was inhabited by two poets – Nobel Prize recipients in literature, living in a distance of 2 miles from one another.

Join the guided tour about the literature of Kraków and learn about authors, whose books are a must for every Polish school kid. See places that became a background for adventures of the most famous fictional characters! Find the answer to the question of why Kraków received the title of Creative City of Literature from UNESCO in 2013.

The tour will end with you having a very long reading list filled with books that will make you fall in love with Kraków more than ever.

We invite you 03.11.2022, 5 PM  in front of the main building, Rajska 1 street. Please fill registartion form.

3 listopada 2022

Wojewódzka Biblioteka Pbliczna w Krakowie